CIT estoński – na czym polega? Jak na niego przejść?
Estoński CIT jest alternatywną formą rozliczania podatku dochodowego przez przedsiębiorstwa. Najprościej mówiąc, jest to ryczałt od dochodów spółek. Podstawowa zaleta tego rozwiązania to fakt, że firma skupiająca się na reinwestowaniu zysków nie musi płacić podatku dochodowego – konieczność ta pojawia się dopiero w chwili wypłaty dywidendy. Na czym dokładnie polega CIT estoński? Jak z niego skorzystać?
Czym dokładnie jest CIT estoński?
CIT estoński to nic innego jak ryczałt od przychodów spółek. Najmocniejsza strona tego typu podatku dochodowego od osób prawnych to mniejszy udział księgowości podczas codziennego prowadzenia działalności gospodarczej oraz łatwiejsze zarządzanie księgami rachunkowymi. Firma decydująca się na rozliczenie z urzędem skarbowym na podstawie CIT-u estońskiego nie musi wykonywać czynności, które dla płatników bywają niezwykle uciążliwe:
- obliczanie podatkowych odpisów amortyzacyjnych,
- ustalanie podatkowych kosztów uzyskania przychodu,
- prowadzenie rachunkowości podatkowej.
Bardzo istotny w kontekście estońskiego CIT-u jest moment oraz częstotliwość odprowadzania podatku.
Jak często trzeba odprowadzać CIT estoński?
Podatek w przypadku CIT-u estońskiego należy odprowadzić dopiero przy wypłacie zysku (zazwyczaj w formie dywidendy). To dzięki temu ta forma rozliczeń stała się idealnym rozwiązaniem dla firm regularnie i dużo inwestujących, a rzadko decydujących się na wypłacanie zysku ze spółki. Oznacza to zatem, że przedsiębiorstwo korzystające z CIT-u estońskiego może w dowolnej chwili wybrać moment opodatkowania.
Przejście na estoński CIT
Na estoński CIT przejść można na początku lub w trakcie roku podatkowego. Jeżeli chcemy zacząć rozliczanie się w taki sposób wraz z początkiem roku podatkowego, wystarczy złożyć zawiadomienie o wyborze CIT-u estońskiego jako formy opodatkowania. Musi ono trafić do naczelnika urzędu skarbowego właściwego miejscu prowadzenia działalności. W przypadku chęci przejścia na CIT estoński podczas trwania roku podatkowego należy wykonać 3 kroki:
- Rozliczenie klasycznego CIT-u.
- Zamknięcie ksiąg i wykonanie sprawozdania finansowego.
- Złożenie zawiadomienia o wyborze CIT-u estońskiego.
Jeżeli potrzebujesz pomocy podczas któregokolwiek z tych etapów, warto zdecydować się na wsparcie specjalistów. Księgowi z naszego biura rachunkowego w Kaliszu z pewnością rozwieją wszelkie wątpliwości, a także ułatwią proces przejścia na estoński CIT.