Co powinna zawierać faktura oraz czym jest faktura uproszczona?
Faktura jest podstawowym dokumentem zawierającym informacje na temat transakcji pomiędzy stronami, będącym zarazem jej potwierdzeniem. Najpowszechniejszym typem takiego rachunku jest zaś faktura VAT, wystawiana przez czynnych, zarejestrowanych podatników VAT, osoby fizyczne prowadzące własną działalność przy dokonywaniu wewnątrzwspólnotowej dostawy nowych środków transportu, a także podatników zwolnionych z VAT. Podmioty wystawiające faktury VAT muszą jednak pamiętać o ich obowiązkowych elementach – również w przypadku faktur uproszczonych.
Elementy obowiązkowe faktury VAT
Obowiązkowe informacje, jakie muszą znaleźć się na fakturze VAT, określają przepisy ustawy o podatku od towarów i usług. Do tych elementów należą:
- data wystawienia,
- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę,
- imiona i nazwiska albo nazwy podatnika oraz nabywcy towarów lub usług wraz z ich adresami,
- numer służący do identyfikacji podatnika na potrzeby podatku,
- numer do identyfikacji nabywcy towarów lub usług – również na potrzeby podatku bądź podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał towary/usługi,
- data dokonania dostawy towarów, wykonania usługi albo otrzymania zapłaty, jeśli różni się ona od daty wystawienia faktury,
- nazwa towaru lub usługi,
- cena jednostkowa netto towaru albo usługi, bez kwoty podatku,
- kwoty obniżek cen lub opustów, chyba że uwzględniono je w cenie jednostkowej netto,
- wartość dostarczonych towarów bądź wykonanych usług, bez kwoty podatku,
- stawka podatku lub stawka podatku od wartości dodanej w przypadku korzystania z procedur szczególnych,
- suma wartości sprzedaży netto, z podziałem na objętą poszczególnymi stawkami podatku oraz zwolnioną z podatku,
- kwota podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z wyszczególnieniem kwot dot. poszczególnych stawek podatku,
- kwota należności ogółem.
Warto też pamiętać, że istnieją elementy faktury VAT, które stają się obowiązkowe w określonych przypadkach, np. przy świadczeniu usług turystycznych (kwota marży biura podróży stanowi podstawę opodatkowania) albo przy wystawianiu faktury korygującej.
Co to jest faktura uproszczona?
Informacje, które muszą znaleźć się na fakturze VAT, są zatem liczne, ale w niektórych sytuacjach możliwe jest wystawienie tzw. faktury uproszczonej. Można się na nią zdecydować, gdy kwota transakcji nie przekracza 450 złotych lub 100 euro – nie musi ona zawierać imienia i nazwiska/nazwy oraz adresu nabywcy, ilości towarów albo zakresu usług, ceny jednostkowej netto ani kwoty należności netto. Niedozwolone jest wystawienie faktury uproszczonej na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności, proszącej o fakturę VAT. Funkcję faktury uproszczonej może też pełnić paragon, pod warunkiem umieszczenia na nim NIP nabywcy.
Wystawienie faktury VAT na rzecz firmy przy sprzedaży towarów lub usług zawsze jest obowiązkowe, natomiast w przypadku osób prywatnych należy przygotować fakturę imienną tylko na prośbę nabywcy. W razie wątpliwości dot. fakturowania w naszym biurze księgowym w Kaliszu odpowiadamy na wszystkie pytania Klientów.