Czy wigilijne spotkanie pracowników można wliczyć w koszty firmowe?
Początek nowego roku to nie tylko czas noworocznych postanowień – w jego pierwszych miesiącach spodziewamy się również otrzymania formularzy PIT, które posłużą nam do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Prawo podatkowe w naszym kraju w ostatnich latach zmieniało się jednak bardzo dynamicznie. To zaś niekiedy potrafi wzbudzać spore wątpliwości nie tylko w zakresie zasad prawidłowego składania dokumentów, ale też możliwości skorzystania z odliczeń oraz ulg podatkowych w rozliczeniu za rok 2022.
Wigilia firmowa a koszty uzyskania przychodu
Wydatki, które mogą być zaliczone jako koszty uzyskania przychodu, precyzuje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych z 26 lipca 1991 roku. Stwierdza ona, że należą do nich koszty ponoszone w celu osiągnięcia przychodów bądź zabezpieczenia ich źródła – z wyjątkami wymienionymi w art. 23. ust. 1. Wśród tych nakładów, których nigdy nie można uznać za koszty firmowe, nie wspomniano zaś o wydarzeniach takich jak wigilia pracownicza. Obowiązujące przepisy prawne, a także przygotowane interpretacje organów skarbowych dopuszczają więc rozliczenie świątecznego spotkania jako kosztów uzyskania przychodu – konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków.
Czy wigilia dla pracowników wlicza się w koszty firmy?
Aby zorganizowanie wigilii firmowej dla pracowników mogło zostać wliczone w koszty uzyskania przychodu, niezbędny jest określony cel takiej imprezy. Spotkanie musi bowiem przyczyniać się do powiększenia przychodów przedsiębiorstwa w wyniku wzrostu wydajności pracy pracowników. Jeśli zatem wigilia organizowana jest jako wydarzenie o wyraźnym charakterze motywująco-integrującym, a więc mające poprawić relacje między zatrudnionymi osobami a pracodawcą oraz zwiększyć ich motywację do wykonywania obowiązków, może zostać zaliczone jako koszty uzyskania przychodu firmy.
Jak rozliczyć koszty wigilii pracowniczej?
Chociaż spotkanie wigilijne dla pracowników często można więc wliczyć do nakładów firmowych, to należy pamiętać, że taka możliwość nie przysługuje, gdy w imprezie uczestniczyli także kontrahenci. Wówczas mamy bowiem do czynienia z wydatkami na reprezentację, które nie mogą być częścią kosztów uzyskania przychodu. Warto zatem dopełnić wymogów prawnych, a także poprawnie uzasadnić wliczenie do kosztów firmowych organizacji wigilii dla pracowników. W tym zaś pomogą specjaliści z naszego biura rachunkowego w Kaliszu. Zajmiemy się kompleksową obsługą podatkową Twojej firmy, niezależnie od tego, jaką branżę reprezentujesz ani jak duża jest Twoja działalność.