Czym różni się umowa o pracę od umowy zlecenia?
Umowa o pracę często jest najbardziej pożądaną przez pracowników formą zatrudnienia. Niejednokrotnie na przeciwnym biegunie znajduje się drugi najpopularniejszy sposób na przyjmowanie osób do pracy, a więc umowa zlecenie. Wynika to przede wszystkim z faktu, że zasady pierwszej z nich reguluje Kodeks pracy, dający pracownikom możliwość korzystania z pełni praw pracowniczych, czego nie zapewnia druga. Ta jednak również ma cechy, które przez niejedną osobę są cenione. Znajomość różnic między umową o pracę a umową zleceniem jest więc przydatna zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.
Reguły umowy o pracę i umowy zlecenia
Cenione przez pracowników zalety umowy o pracę wynikają z jej uregulowania przez przepisy Kodeksu pracy – zasady umów zleceń określa natomiast Kodeks cywilny. W pierwszym z tych przypadków pracownik wykonuje swoje obowiązki:
- osobiście,
- pod kierownictwem pracodawcy,
- we wskazanym przez niego miejscu i czasie,
- za wynagrodzenie określone w umowie.
Żadna z tych kwestii nie jest obowiązkowa w przypadku umowy zlecenia – nie precyzuje ona, gdzie ani kiedy zleceniobiorca powinien wykonywać swoją pracę, a co więcej, nie narzuca bezpośredniego nadzoru zleceniodawcy. Umowa cywilnoprawna tego typu powinna przede wszystkim precyzować przedmiot zlecenia oraz wynagrodzenie – to ostatnie także jednak nie zawsze jest wymagane, jako że współpraca może być nieodpłatna. Jeśli jednak zleceniobiorca ma otrzymywać wypłatę, nie trzeba jej przekazywać co miesiąc. Ponadto istnieje możliwość powierzenia wykonania zlecenia osobie trzeciej.
Zalety obu typów umów
Jako że umowa o pracę regulowana jest przez przepisy Kodeksu pracy, osobom zatrudnionym na jej podstawie przysługują wszelkie prawa pracownicze, w tym m.in. prawo do urlopu wypoczynkowego (płatnego) i macierzyńskiego, do zasiłku chorobowego, ochrona przed rozwiązaniem umowy, a także minimalne wynagrodzenie. W przypadku umowy zlecenia obowiązkowe są składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne, ale chorobowe pozostaje dobrowolne. Urlopy nie są zaś uregulowane odgórnie, okres wypowiedzenia nie obowiązuje, natomiast zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia nie wlicza się do stażu pracy.
Umowa zlecenie nie zapewnia więc pracującym takich praw jak umowa o pracę, ale często jest ona wybierana przez przedsiębiorców z powodu znacznie niższych kosztów zatrudnienia. Zasady regulujące umowy cywilnoprawne tego typu dla wielu są jednak korzystne. Mowa choćby o pełnej swobodzie zleceniobiorcy pod względem organizacji pracy, wybierania godzin jej rozpoczęcia i zakończenia, a także braku nadzoru zleceniodawcy.
Zastąpienie umowy o pracę umową zleceniem
Wspomniana kwestia wysokich kosztów utrzymania pracownika, z jakimi wiąże się zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, sprawia, że niejeden przedsiębiorca decyduje się na stosowanie umów zleceń. W tym kontekście trzeba pamiętać, że jeśli reguły określone w umowie realizują kryteria właściwe umowie o pracę, mamy do czynienia z nawiązaniem stosunku pracy, a więc współpracą opartą na przepisach Kodeksu pracy. Innymi słowy, przedsiębiorca nie ma prawa zawrzeć w umowie zleceniu reguł obowiązujących przy umowie o pracę.
W naszym biurze księgowym w Kaliszu oferujemy firmom z całego kraju fachową obsługę kadrowo-płacową, która obejmuje m.in. przygotowywanie oraz rozliczanie różnego typu umów. Zapraszamy!