Najnowsze zmiany w Kodeksie pracy
W kwietniu 2023 roku weszły w życie nowe przepisy Kodeksu pracy, który wymagał dostosowania do dyrektyw unijnych. W rezultacie pojawiło się wiele zarówno drobnych, jak i większych zmian dla pracodawców, ale również pracowników. Zebraliśmy je więc w poniższym artykule, aby umożliwić zapoznanie się ze wszystkimi najważniejszymi nowelizacjami przepisów. Sprawdź, co w ostatnim czasie zmieniło się w Kodeksie pracy.
Nowe zasady umów o pracę
---------
Na mocy wprowadzonych przepisów spore zmiany zaszły w kwestii zawierania umów na okres próbny, których czas obowiązywania jest teraz zależny od późniejszych planów zatrudnienia. Dodatkowo pracodawca i pracownik mogą ustalić dłuższy czas obowiązywania takiej umowy niż dotychczasowy górny limit 3 miesięcy na wypadek usprawiedliwionej nieobecności.
Znaczące modyfikacje miały także miejsce w przypadku umów na czas określony – wprowadzono bowiem konieczność uzasadnienia przyczyn jej rozwiązania. Zmieniony został również zakres obowiązkowej informacji dodatkowej związanej z zatrudnieniem. Ponadto nowy Kodeks pracy wprowadza możliwość wnioskowania o zmianę rodzaju pracy, typu umowy lub wymiaru czasu pracy przez pracowników zatrudnionych przez co najmniej 6 miesięcy.
Urlopy opiekuńcze i rodzicielskie
Przekształceniu uległy również niektóre zasady urlopu rodzicielskiego, w tym jego wymiar (41 tygodni przy 1 porodzie, 43 przy mnogim) i przypisanie poszczególnym rodzicom (9 tygodni dla każdego z nich). Wprowadzono także nowy urlop opiekuńczy, nie tylko dla rodziców. Jego cechy to:
- wymiar: 5 dni w roku,
- brak prawa do wynagrodzenia,
- obowiązek wskazania danych osoby wymagającej opieki oraz przyczyn konieczności jej zapewnienia.
Powstała też możliwość zwolnienia od pracy z powodu wystąpienia tzw. siły wyższej (np. pilnych spraw rodzinnych) w wymiarze 16 godzin lub 2 dni rocznie. Pracownik zachowuje wtedy prawo do połowy pensji.
Elastyczny czas pracy i praca zdalna
Po wielu miesiącach oczekiwania nowe regulacje prawne wprowadziły pojęcie pracy zdalnej, a wraz z nią obowiązki dla pracodawców m.in. w zakresie jej kontroli i przestrzegania BHP. Dodatkowo rodzic dziecka do 8. roku życia może wnioskować o tzw. elastyczną organizację czasu pracy. Obejmuje ona przerywany, skrócony, weekendowy albo indywidualny czas pracy, a także telepracę. Inne zmiany w kodeksie dotyczą także katalogu wykroczeń (np. za brak odpowiedzi na wniosek zatrudnionej osoby), dyskryminacji pracowników czy dodatkowych przerw zależnych od dziennego czasu pracy.
Zmiany w Kodeksie pracy po raz kolejny wzmocniły prawa pracowników, a wielu pracodawców postawiły przed wyzwaniem dostosowania procedur oraz dokumentacji do aktualnych przepisów. Prowadząc biuro księgowe w Kaliszu, możemy pomóc w podejmowaniu stosownych działań w zakresie nowych regulacji, a także kadr i płac oraz doradztwa podatkowego. Zapraszamy do współpracy!