
Wykup pojazdu z leasingu
Rozwój przedsiębiorstwa nieodłącznie wiąże się z zakupem nowych maszyn, narzędzi czy pojazdów, pozwalających choćby na zwiększenie efektywności procesów zachodzących w firmie lub rozbudowę skali działalności. Atrakcyjnym sposobem finansowania takich inwestycji, umożliwiającym ich przeprowadzenie bez ponoszenia wysokiego, jednorazowego kosztu, jest leasing. To popularne rozwiązanie, choć może być stosowane w odniesieniu do różnorodnych dóbr, najczęściej jest wykorzystywane przy zakupie pojazdów firmowych. Te zaś można wykupić na stałe po zakończeniu leasingu, ale wyłącznie w określonych przypadkach.
Korzystanie z leasingu
Sfinansowanie zakupu pojazdu dla firmy poprzez leasing pozwala na jego użytkowanie przez czas określony w umowie bez konieczności jednorazowego opłacenia pełnej wartości. Zamiast tego uiszcza się uzgodnione raty w łącznej wysokości równej co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia danej rzeczy. Po zakończeniu leasingu może zaś dojść do wykupienia pojazdu na stałe, zależnie od warunków umowy.
W kontekście leasingu należy pamiętać o tym, że obejmuje on 2 umowy i 3 uczestniczące w nich strony oraz wymaga właściwej kolejności ich zawierania. Najpierw dochodzi do porozumienia między korzystającym, a więc osobą zainteresowaną skorzystaniem z leasingu, a także finansującym, czyli firmą leasingową. Dopiero potem następuje podpisanie umowy między tym drugim a zbywcą, będącym aktualnym właścicielem samochodu. Finansujący kupuje przedmiot leasingu, a następnie oddaje go w użytkowanie korzystającemu, który w zamian opłaca ustalone raty.
Jak przebiega wykup samochodu z leasingu?
Leasing najczęściej wykorzystywany jest w celu nabycia określonej rzeczy, np. pojazdu, na korzystnych warunkach finansowych rozłożonych w czasie. Zazwyczaj kończy się on więc przejściem samochodu na własność korzystającego. Dokładne zasady zawsze określają jednak zapisy w umowie – mogą one bowiem nakładać obowiązek wykupu pojazdu po zakończeniu leasingu albo jedynie dawać taką możliwość (opcja dostępna wyłącznie w przypadku leasingu operacyjnego). W każdym przypadku finansujący przekazuje korzystającemu informację o nadchodzącym końcu umowy oraz o dalszych krokach. Co istotne, jeśli wykupienie auta jest obowiązkowe, nieudzielenie odpowiedzi firmie leasingowej uznaje się za zgodę, a faktura do opłacenia zostaje automatycznie wystawiona.
Wystawiona przez finansującego faktura VAT zwykle musi zostać opłacona razem z ostatnią ratą leasingu, chyba że indywidualne ustalenia danej firmy leasingowej mówią inaczej. Jej zapłacenie przez korzystającego skutkuje natomiast przekazaniem mu dowodu rejestracyjnego oraz karty pojazdu – niezbędnych do przerejestrowania auta.
Wykupienie pojazdu z leasingu a koszty firmowe i VAT
Warto pamiętać, że wykup pojazdu można zaliczyć również do kosztów firmowych, pod warunkiem, że kwota nie przekracza 10 tysięcy złotych (netto przy podatnikach VAT lub brutto przy osobach z niego zwolnionych). Jeśli jest wyższa, należy wprowadzić auto do ewidencji środków trwałych i dokonać amortyzacji. Możliwe jest także odliczenie wartości podatku VAT w wysokości 50%, gdy samochód będzie użytkowany w celach prywatnych oraz służbowych, natomiast odliczenie 100% przysługuje przy wykorzystywaniu go wyłącznie w firmie.
Przedsiębiorcy rozważający wykupienie przedmiotu leasingu albo zastanawiający się nad kwestiami podatkowymi w tym zakresie mogą skorzystać z pomocy ekspertów z naszego biura rachunkowego w Kaliszu. Zapraszamy!