
Zmiana formy opodatkowania – kluczowe terminy i zasady
Nadejście nowego roku dla wielu przedsiębiorców oznacza szansę na zmianę formy opodatkowania prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Odmienne zasady płacenia podatków niejednokrotnie okazują się bowiem znacznie korzystniejsze dla firmy niż te dotychczasowe, o czym osoby zarządzające własnym biznesem często mogą przekonać się dopiero po wypróbowaniu danej opcji. Chcąc zmienić formę opodatkowania działalności, warto więc pamiętać o kluczowych terminach, w których jest to dopuszczalne, a także o tym, jak to zrobić i w jaki sposób wybrać zasady podatkowe optymalne dla firmy.
Terminy zgłoszenia zmiany formy opodatkowania działalności
Przedsiębiorcy w Polsce mają do wyboru 3 formy opodatkowania – zasady ogólne, podatek liniowy oraz ryczałt ewidencjonowany – a to, na którą z nich mogą się zdecydować, zależy m.in. od osiąganych przychodów czy reprezentowanej branży. Decyzja przejścia z jednych zasad podatkowych na inne powiązana jest również z ustawowymi terminami, w jakich można tego dokonać.
Zmiana formy opodatkowania działalności gospodarczej jest możliwa do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnięto pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jednocześnie trzeba pamiętać, że jeśli decydujemy się na ryczałt ewidencjonowany albo podatek liniowy, termin ten jest inny – wówczas mowa o zgłoszeniu zmiany maksymalnie do końca roku podatkowego, jeżeli wspomniany pierwszy przychód nastąpił w grudniu tegoż roku. Inaczej wygląda ponadto sytuacja przy przechodzeniu z karty podatkowej na inną formę, gdy nieprzekraczalną datą jest 20 stycznia.
Wybór odpowiedniej, najkorzystniejszej opcji
Decyzja o zmianie formy opodatkowania działalności może wynikać z różnych względów. Często powodem jest fakt, że inne zasady podatkowe mają szansę okazać się korzystniejszymi dla finansów firmy. Przykładowo, dla przedsiębiorstwa osiągającego wysokie dochody lepszą opcją może być podatek liniowy – stały, na poziomie 19% – zamiast zasad ogólnych, gdzie przekroczenie progu rocznych dochodów rzędu 120 tys. złotych wymusza stawkę 32%. Niekiedy przejście na inną formę opodatkowania wynika również ze zmiany charakteru działalności – warto bowiem pamiętać, że w zakresie ryczałtu ewidencjonowanego istnieją ograniczenia co do jego dostępności dla określonych branż.
Wybór optymalnej formy zależy więc choćby od osiąganych dochodów, branży czy dostępności licznych ulg podatkowych, które np. są różnorodne na zasadach ogólnych, a znacząco ograniczone przy karcie podatkowej. Gdy jednak podejmiemy już decyzję, należy wypełnić formularz CEIDG-1 (online lub w urzędzie miasta bądź gminy), a następnie przekazać go urzędowi skarbowemu właściwemu dla miejsca prowadzenia działalności.
Jeśli planujesz przejście na inną formę opodatkowania swojej działalności i chcesz upewnić się, że dochowasz wszystkich formalności, a przy tym wybierzesz najkorzystniejszą opcję, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym w Kaliszu!