Czy pracodawca może wysłać pracownika na przymusowy urlop?
Każdy pracownik zgodzi się, że prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego należy do najważniejszych praw pracowniczych. Dzięki niemu możemy od czasu do czasu odpocząć od codziennych, służbowych obowiązków, wyjechać na zasłużone wakacje albo zająć się prywatnymi sprawami, którym nie moglibyśmy poświęcić czasu po godzinach pracy. Czy jednak to bardzo cenione prawo może dla pracownika stać się obowiązkiem? Czy pracodawca może zmusić zatrudnioną osobę do udania się na urlop wypoczynkowy? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach?
Zasady udzielania urlopu wypoczynkowego
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi to pracownik decyduje o tym, czy chce skorzystać z prawa do urlopu wypoczynkowego, a także w jakim terminie zamierza to zrobić. Jednocześnie trzeba też pamiętać, że udzielenie takich wolnych dni od pracy pozostaje w gestii pracodawcy – osoba zatrudniona musi przedstawić wniosek o urlop do rozpatrzenia, nie zaś samowolnie udać się na odpoczynek bez zgody przełożonego. Pracodawca co do zasady nie może zatem zmusić pracownika do wykorzystania przez niego urlopu wypoczynkowego we wskazanym przez siebie terminie i wymiarze. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły.
Kiedy pracodawca może zmusić do pójścia na urlop?
Pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę mogą w ciągu roku kalendarzowego skorzystać z 20 albo 26 dni urlopu wypoczynkowego, zależnie od swojego stażu pracy. Jeśli jednak nie wszystkie z tych dni zostaną wykorzystane do 31 grudnia danego roku, przechodzą one na kolejny i stają się urlopem zaległym. Tego zaś pracodawca powinien udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września owego roku, w przeciwnym razie przepadnie. Jest to pierwszy z przypadków, w którym osoba zatrudniona może zostać zmuszona do wykorzystania urlopu. Pracodawca ma bowiem prawo samodzielnie wyznaczyć termin urlopu zaległego – pracownik, który się na to nie zgodzi, może zostać obciążony karą porządkową.
Drugim przypadkiem jest sytuacja, w której umowa pracownika nie została przedłużona lub wygasła. Wówczas w okresie wypowiedzenia pracodawca może wysłać osobę na wciąż przysługujący jej urlop wypoczynkowy w określonym przez siebie terminie bez pytania jej o zgodę. Warto jednocześnie pamiętać, że pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, jeśli ten nie został wykorzystany w okresie wypowiedzenia. Wypłaty takich środków nie można natomiast otrzymać z tytułu rezygnacji z prawa do urlopu, ponieważ pracownik nie może się go zrzec; nie ma prawa również przenieść go na inną osobę.
Rozliczanie urlopów wypoczynkowych
Prawidłowe rozliczanie urlopów pracowników ma duże znaczenie zarówno dla przestrzegania ich praw, jak i dbania o ich zadowolenie z pracy. Niezbędne w tym celu jest rzetelne prowadzenie dokumentacji pracowniczej w ramach obsługi kadrowo-płacowej. W naszym biurze rachunkowym w Kaliszu oferujemy zatem pomoc tego rodzaju – zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami współpracy w zakresie kadr i płac!