Zwrot nadpłaty podatku PIT – kiedy go otrzymamy?
W pierwszych miesiącach nowego roku większość z nas wyczekuje otrzymania zwrotu nadpłaty podatku PIT, wynikającej ze złożonej deklaracji podatkowej. Niektórym urząd skarbowy musi zwrócić zaledwie kilkadziesiąt złotych, innym natomiast nawet kilka tysięcy – bez względu jednak na kwotę, czas oczekiwania u bardzo wielu osób wywołuje zniecierpliwienie, a także pytania o to, kiedy dokładnie mogą spodziewać się należnych środków. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach dokonuje się zwrotu podatku PIT i co należy zrobić, aby szybko go otrzymać.
Terminy zwrotu podatku
Nadpłata podatku PIT ma miejsce, gdy łączna kwota wpłacona przez podatnika w ciągu roku na poczet podatku dochodowego przekracza jego faktyczne zobowiązania. Wówczas urząd skarbowy musi zwrócić mu nadwyżkę, ale dopiero wtedy, gdy sam otrzyma prawidłowo wypełnioną deklarację podatkową. Nietrudno więc domyślić się, że podstawą wczesnego otrzymania zwrotu podatku jest szybkie przekazanie stosownego formularza do urzędu, co zwiększa szansę na krótkie oczekiwanie na środki. Trzeba jednak pamiętać, że ustawowy czas, w którym fiskus musi przekazać podatnikowi pieniądze, jest w 2025 r. liczony od 16 lutego – wcześniejsze złożenie deklaracji nie przyspieszy tego procesu.
Wspomniany czas na dokonanie zwrotu wynosi maksymalnie 45 dni, pod warunkiem złożenia deklaracji online, za pośrednictwem serwisu e-Urząd Skarbowy. To drugi kluczowy warunek szybkiego otrzymania środków – osoby, które zdecydują się na wypełnienie papierowego formularza, muszą się liczyć nawet z 3-miesięcznym okresem oczekiwania. Warto wspomnieć, że w przypadku posiadaczy Karty Dużej Rodziny czas ten skraca się do 30 dni.
Sprawdzenie statusu zwrotu w e-Urzędzie Skarbowym
Zwrot nadpłaty podatku PIT dokonywany jest automatycznie przez system informatyczny Ministerstwa Finansów, jeśli kwota nie przekracza 5 tys. złotych. W przeciwnym razie zeznanie podatkowe musi zostać zweryfikowane przez urzędnika – osoby spodziewające się tak wysokiego zwrotu powinny zatem szczególnie zadbać o szybkie złożenie deklaracji.
Czas oczekiwania na przelew na konto (albo przekaz pocztowy, na który również można się zdecydować) bywa jednak zróżnicowany – niekiedy na zwrot czekamy zaledwie tydzień, innym razem ponad miesiąc. Z myślą o wygodzie podatników powstała zatem usługa samodzielnego sprawdzenia stanu zwrotu. Opcja ta, dostępna na platformie e-Urząd Skarbowy, umożliwia zapoznanie się z aktualnym statusem procesu zwrotu podatku, a ponadto zawiera informacje m.in. o tych dokonanych w poprzednich latach (do 2020 r.), sposobie przekazania środków, kwocie opłaty pocztowej (w przypadku przekazu pocztowego) oraz wysokości oprocentowania, jeśli urząd skarbowy nie dochował ustawowych terminów wypłaty. Usługa informuje też o ewentualnym przekazaniu nadpłaty podatku na rzecz innych zobowiązań podatkowych albo w postępowaniu egzekucyjnym.
Skorzystanie z udostępnionej usługi pozwala zatem uzyskać komplet informacji o naszych zwrotach podatku PIT, ułatwiając oczekiwanie na wypłatę środków. Przekazanie prawidłowo wypełnionej deklaracji elektronicznie, tak szybko, jak to możliwe, to zaś podstawa do maksymalnego skrócenia tego ostatniego.